ORCV Season 2017~2018 2017 ~ 2018

Series Entries

Cock of the Bay Race

Currently there are 61 competitors entered.

BOAT NAME SAIL NO SKIPPER CREW1 CREW2 CREW3 DESIGN STATE AMS IRC PHS
ADDICTION S16 .....tba...... Cameron Reed Catherine Jones David Goss Inglis 37 VIC 0.935 0.907
AFTER MIDNIGHT SB8778 .....tba...... Farr 40 Mod VIC 0.980
ALIBI SM178 Dennis Hambleton Brian Hanna Chris Summers Don Lancaster Sydney 36cr VIC 0.886 0.907
ALIEN R880 .....tba...... Lidgard 36 VIC 0.900 1.044 0.865
ANTAGONIST S138 Jim Lynch Daniel Martin Darren Coutts Eduard Svalbe Archambault 35 VIC 0.896 0.875
ARCADIA S17 Peter Davison Barry Wilson Cassandra Olive Christian Sandner Archambault 40 R C VIC 0.954 0.910
ARCHIE SM35 .....tba...... Archambault A35 Vic 0.898 0.877
AUDERE B454 .....tba...... Beneteau First 45 VIC 0.975
BANDIT SM4040 Ashley Trebilcock Chris Smethurst Greg Winnett Iain Brice Beneteau First 40 VIC 0.963
BLUE CHIP R6806 .....tba...... Beneteau First 40.7 VIC 0.942 0.860
BLUE WATER TRACKS B1 .....tba...... Grant Dunoon Susan Bumstead Moody 54 Ds VIC 0.981 0.940
CARPE DIEM SM1750 .....tba...... Josh Barlow Leigh Thorne Madeleine Commins Beneteau First 50 VIC 1.017 0.970
CARTOUCHE B10 .....tba...... Beneteau First 50 Vic 0.968
CHRISTINE B71 .....tba...... Beneteau First 44.7 VIC 0.979 0.920
CO CO B360 Philip Cormie ian mc clure Larry Cook Philip Cormie Sydney 36cr VIC 0.897 0.867
DARK ENERGY SM980 .....tba...... Thompson 980 VIC 0.967 0.910
DREAM SM8 .....tba...... Pacific 50 VIC 1.030
ELEMENT 22 B34 Tracey De Poi Andrew Lawson Brigette De Poi Jackie Lawson Elan S4 VIC 0.887 0.850
ENVYUS AUS138 .....tba...... Melges 32 VIC 1.008 0.950
ESCAPADE H538 .....tba...... Farr 38 Ims VIC 0.853 0.839
ESPRIT SM477 .....tba...... Beneteau 47.7 VIC 0.944 0.950
GIENAH S14 Rod Miller Ashleigh Ferguson Chris Gill Stephen Wood Seaquest Rp36 VIC 0.912
HOT CHIPPS SM41 John Chipp Bonnie Chipp Christine Chipp Glen Kirk Beneteau Oceanis 41.1 VIC 0.810
HOW BIZARRE S13 .....tba...... Damian Kininmonth Glenn Bailey Grant Keys Seaquest Rp36 VIC 0.924 0.874
JAFFA R39 .....tba...... Runnalls 39 WA 0.967 0.910
JAKE SM1112 .....tba...... J111 VIC 0.947 0.930
JAYHAWK B7335 David Mileshkin Dan Bentley Maria Perry Mark Foote J35 VIC 0.915 1.016 0.860
JOURNEY SM68 .....tba...... Bryan Dorman David Beck Duncan Waddell Cnb Bordeaux 60 VIC 1.075
MIKA R1210 .....tba...... Jeanneau 49i VIC 0.886 0.870
MINNA H20 .....tba...... Cole 43 VIC 0.790 0.785
MR BOJANGLES SB4556 .....tba...... Northshore 38 VIC 0.827 0.816
MRS OVERNEWTON S47 Leslie Norton Filippo Grossi Geoff Chambers Margaret Allmand Bavaria Match 38 Vic 0.894 0.855
NEXT STEP AUS31003 Russell Hibbert Andrew Hibbert Andy Doolan Jeff Whiteside Mc31 VIC 0.992 0.960
NICHE SM4000 PETER JACKSON Andrew Barron Ben Frecheville COLE SPENDER Beneteau First 40 VIC 0.962
NO FEARR B3 Kevin Robinson Austen Hawkins Darryl Millington David Blundell Cookson 12 VIC 0.956 0.900
NORMA JEANE HR770 .....tba...... Bavaria 38 VIC 0.800
NORTH ENCOUNTER R226 .....tba...... Northshore 33 Vic 0.765
ONE FOR THE ROAD R401 .....tba...... Archambault 40 VIC 0.971 0.932
PATRIOT SM133 .....tba...... J 133 VIC 0.969 0.970
PHOENIX SM927 Alex Tseberg Aleksei Toporkov Eric Holbrook Peter Taylor Armitage 30 VIC 0.848 0.830
PRIMITIVE COOL S777 John Newbold Alex Nauls Ben Newbold Ciara Earley Reichel Pugh 51 Vic 1.150
RAZZLE DAZZLE 2627 Andrew Stopp Grahame Jones Kevin Seaman Matthew Collins Swarbrick 111 VIC 0.815
RED ROCKS B430 .....tba...... Andrew Dwyer Clive Dwyer Peter Stewart Beneteau Oceana 43 Vic 0.815
SCHUSS B63 .....tba...... Beneteau First 45 VIC 1.007 0.983
SHIMMER SM5005 .....tba...... Darcy Twentyman Dean Van Teylingen Justin Hickey Hanse 505 VIC 0.949 0.945
SIERRA CHAINSAW SM6115 Andrew Mollison Sydney 38 VIC 0.965
SOIREE BLEU R34 .....tba...... Archambault 40 VIC 0.969 0.910
SPIRIT OF DOWNUNDER R1200 .....tba...... Cameron De Lange 12m VIC 1.091 0.950
STAMPEDE SM6 .....tba...... Brigit Goater Cheryl ONeill Christopher Gendala Elliott 15.50 Tourer VIC 0.978 1.035
SUMMER WIND B237 .....tba...... Bavaria 44 Vic 0.861 0.851
SUNSHINE S18 .....tba...... Adams 10.6 VIC 0.860 0.811
THE MUPPET SHOW SM300 Peter Williams Jonathan Orr Rohan Allen Rohan Leaper Soto 30 VIC 0.946 0.910
TRUE COLOURS 6731 Geoff Adams karl fitch Mark Morris Simon Whitehead Beneteau First 36.7 VIC 0.835
UNDER CAPRICORN B120 .....tba...... Borresen 12 vic 0.872 0.850
UPBEAT SM88 Peter Dunne Brett Millar. Don Wilson Eddie Beliavskis Beneteau First 36.7 VIC 0.851 0.830
WEEKEND OPTION S313 .....tba...... Northshore 38 VIC 0.837 0.789
WHITE NOISE SM3535 Daniel Edwards Andy Roper Anne florence plant Ash Taylor Beneteau First 35 VIC 0.897 0.855
WICKED SM4 .....tba...... Alex Dawson Andrew Rowley David Cheeseman Beneteau First 40 Vic 0.963 0.962
WILD CHILD B310 Marg Neeson Brendan Boyle Carl Chapman Tim Forbes Elan 310 VIC 0.810
WINGARA SB47 John Hall Andrew Arblaster Phil Mannes Phil Seymour Zeston 40 VIC 0.750
XENIA B999 Koos Theron Gabi Theron Janette Connard Phillip Connard Xp 33 VIC 0.876 0.840