ORCV Season 2017~2018 2017 ~ 2018

Series Entries

Hobart Westcoast Race(Sovereign Series)

Currently there are 20 competitors entered.

BOAT NAME SAIL NO CREW SKIPPER DESIGN STATE AMS IRC DhHC PHS
ADDICTION S16 crewCREW LIST
Cameron Reed
Catherine Jones
David Goss
David Scallion
Guillaume Leroux
James Whiteley
Jim Sheehan
Karin Imming
Kim Rea
Richard McGarvie
Richard McGarvie Inglis 37 VIC 0.935 0.905
ALIEN R880 crewCREW LIST
Andrew Vincent
Calum Brenan
David Morgan
Douglas Prosser
Elique Douady
Glen Cowan
Justin Brenan
Michael Noy
Justin Brenan Lidgard 36 VIC 0.900 1.044 0.865
ARCADIA S17 crewCREW LIST
Alan Watkins
Barry Wilson
Christian Sandner
Ian Lyall
James Oosterweghel
John Rea
Jonathan Garber
Marlene Cartlidge
Peter Davison
shaun bailey
Peter Davison Archambault 40 R C VIC 0.954 0.914
BANDIT SM4040 crewCREW LIST
Ashley Trebilcock
Chris Smethurst
Greg Winnett
Iain Brice
Jack Fullerton
Jeff Goldsmith
Jordan Sunkel-Lozell
Michael Blair
Peter Robertson
Tony Moore
Ashley Trebilcock Beneteau First 40 VIC 0.963 0.958
BLUE CHIP R6806 crewCREW LIST
Cameron Mead
Colin Woolhouse
Ian Lewis
jason quick
Niamh Larkin
Ryan McGraw
Sally Neilson
William Potter
Ian Lewis Beneteau First 40.7 VIC 0.942 0.861
BLUE WATER TRACKS B1 crewCREW LIST
Grant Dunoon
Susan Bumstead
Grant Dunoon / Sue Bumstead Moody 54 Ds VIC 0.981 0.940 0.940
ELEKTRA N2099 crewCREW LIST
Chris Wilson
Geoff Graham
Chris Wilson / Geoff Graham Beneteau 47.7 VIC 0.971 0.930 0.930
FORCE ELEVEN 3152 crewCREW LIST
Jamie Cooper
Tristan Gourlay
Triston Gourlay / Jamie Cooper Adams 11.9 TAS 0.860 0.860
JAFFA R39 crewCREW LIST
David Massey
Gareth Jones
Guy Hancock
Jack Chaston
Maire Connolly
Peter Goyen
Terry Posma
Tim Fowler
Tobias Byrne
Terry Posma Runnalls 39 WA 0.967 0.910
KRAKEN HY3600 crewCREW LIST
David White
Todd Giraudo
Todd Giraudo / Tba Jeanneau Sunfast 3600 WA 0.927 0.880
LORD JIMINY SM119 crewCREW LIST
Chris Barlow
Paul Roberts
Chris Barlow / Paul Roberts Class 40 VIC 1.148 1.065 1.065
MAGIQUE 9567 crewCREW LIST
Martin Vaughan
Maurice Contessi
Maurice Contessi / Martin Vaughan Beneteau 45f5 Vic 0.892 0.858
MAVERICK SM3600 crewCREW LIST
Rod Smallman
Tyson Smallman
Rod Smallman / Tyson Smallman Jeanneau Sun Fast 3600 VIC 0.925 0.880 0.880
MORNING STAR R251 crewCREW LIST
Joanna Breen
Peter Brooks
Joanna Breen / Joanne Harpur S&S 34 TAS 0.795 0.755 0.755
ONE FOR THE ROAD R401 crewCREW LIST
Callum Prestedge
Douglas White
Fiona Prestedge
Gary Prestedge
Joseph Wetzels
Kevin Rowe
Samuel Sutton
Steven Chittenden
Tim Derham
Gary Prestedge Archambault 40 VIC 0.971 0.922
RED JACKET H1220 crewCREW LIST
Andrew Hesselmans
Annette Hesselmans
Annette Hesselmans / Andrew Hesselmans Radford 12.2 NSW 0.972 0.880
SHIMMER SM5005 crewCREW LIST
Dean Coates
Dean Van Teylingen
Justin Hickey
Nigel Atkins
Steve Twentyman
Tim Hoffmann
Steve Twentyman Hanse 505 VIC 0.949 0.945
SOIREE BLEU R34 crewCREW LIST
Amanda Lithgow
Deanne Colledge
Douglas Lithgow
John Semmens
Lachlan Grimwade
Neil Butler
Richard Beale
Ross McGowan
Douglas Lithgow Archambault 40 VIC 0.969 0.913
SPIRIT OF DOWNUNDER R1200 crewCREW LIST
Ashley Bartle
DAVID ALLEN
LAURIE FORD
Marshall Gibbs
Paul Neilson
Rod Langham
s ford
Tim Ford
Lawrence Ford Cameron De Lange 12m VIC 1.091 0.950
UTOPIA 2001 2001 crewCREW LIST
John Fletcher
Steve Evans
John Fletcher / Steve Evans Adams 16.4 QLD 0.983 0.952 0.960