2017 Sydney Harbour Regatta 4th & 5th March 2017

Series Entries

Performance Class (Spinnaker) [PHS]

Entrants for 1

BOAT NAME SAIL NO SKIPPER DESIGN STATE PHS
ALACRITY 7447 Robert Peters Beneteau First 44.7 NSW 1.098
ALLSAIL AN CHALLENGE SM2004 C Davies/ R Waddy Sydney 38 NSW 1.072
ARCH RIVAL 415 Steve Connors Jones 39 NSW 1.059
ERICA 237 Peter Williams Xp 44 NSW 1.140
FLYINGFISH LET LOOSE M604 Andrew Fairclough Beneteau 40.7 nsw 0.952
GALAN MH409 Mike Gallagher Jeanneau 409 NSW 0.982
HARLEQUIN 51408 Joachim Fluhrer Farr 40 NSW 1.152
JAZZAMATAZZ 0122 Norman Weaver J122 NSW 1.082
PATRICE SIX MH777 Shaun Lane X-Yacht 41 NSW 1.064
SOLVEIG II 38038 David McLean X-Yachts Xp38 NSW 1.035
TOY BOX 2 MH4 Ian Box Xp44 NSW 1.145
X-RAY 4930 Ray Parrott X-332 NSW 0.925


Entrants for 2

BOAT NAME SAIL NO SKIPPER DESIGN STATE PHS
AGENT 88 5148 Stephen Ellis Young 88 NSW 0.965
CLOUDBREAK 6693 Richard Stacker Bavaria 44 NSW 0.891
EBONY 384 Ian Quarrie Northshore 38 NSW 0.904
FORTY TWO MH83 John Mcgrory Mike Coleman Farr 11.6 NSW 0.978
HIGH ANXIETY 4570 Marcus Grimes Elliot 10.5 NSW 0.983
IRUKANDJI 6358 P Stubbs S Nash Northshore 369 NSW 0.981
KELSEA BLUE 6584 Adrian Williams C&C115 NSW 0.954
LU LU BELLE 6593 Peter Lewis Jeanneau Sun Odyssey 37 NSW 0.880
LUNA SEA 8339 James Cameron Hick 35 NSW 0.980
MORTGAGECHOICE RUMBA 6232 R Carr, S Cook & K Burke Northshore 370 NSW 1.015
RENAISSANCE 6243 Gary Carless Northshore 369 NSW 0.996
RUSH 5079 Ed Tacey Young 780 NSW 0.947
SCARLETT O'HARA KA400 Robert Skol 30 Square Metre NSW 0.999
SHIBUMI 8330 Bryan Moore Northshore 369 NSW 0.988
SOUNDTRACK 5273 John Amos J35 NSW 0.997
ZIG ZAG 2 5331 Malcolm Shaw J35 NSW 1.004


Entrants for 3

BOAT NAME SAIL NO SKIPPER DESIGN STATE PHS
ALCAMY 7422 Ruth Lawrence S80 Modified W/ Inboard NSW 0.827
CAN CAN SM500 Roman Tarnawsky Beneteau 347 First NSW 0.904
GINGERBREAD MAN YC133 Douglas Russell Duncanson 24 NSW 0.906
INNAMINCKA AUS4793 John Crawford J24 NSW 0.885
L'ATTITUDE 6090 Egon Ostergaard Adams 31 Cent/Cockp. NSW 0.806
ONE AUS90 Nigel Smyth Rs Elite NSW 0.900
PAM KA16 Peter McDonald 5.5 Metre Class NSW 0.950
PEACH TEATS-VELOCITY YC868 Brian Carrick Beneteau First 31.7 NSW 0.881
PRIMARY WAVE AUS329 Ron Montague Sonar NSW 0.837
ROBBIE AUS33 Barbra Zussino International 5.5m NSW 0.950
SEQUEL 3879 Doherty Nelson Farr 1020 NSW 0.928
SKAGERAK AUS32 Bob Stoddard 5.5m Class NSW 0.950
SURAYA 1295 Carl Sriber S&S 37 NSW 0.845
TENSPEED 5958 Adam Baggett Farr 1020 NSW 0.888
UMZIMKULU 2 28 David Leslie Holland 30 NSW 0.803
WATERBORNE AGAIN AUS4764 Marc Tromp J24 NSW 0.848
WIND CHARMER R7 Peter Francis Hanse 325 NSW 0.805
ZAHN 2200 Seamus Campbell Farr 1020 NSW 0.899
ZIN ZIN B5651 Tom Isbell Northshore 30 NSW 0.806