Festival Of Sails 2017 21 - 28 January 2017

Series Entries

Cruising (Spinnaker)

Entrants for 1

BOAT NAME SAIL NO SKIPPER DESIGN STATE FROM EHC
ALLEGRO 6723 Adrian Lewis Warwick 67 VIC CYCA 1.065
BAD INFLUENCE G77 M.Bakker J.Wolff Jeanneau Odyssey 45 VIC RGYC 0.856
BARUCH SB560 Glenn Watson Bavaria 56 VIC SBSC 0.936
BUNDABERG G16 John Kint Adams Radford VIC RGYC 0.903
CARPE DIEM SM1750 Paul Commins Beneteau First 50 VIC SYC 0.936
CARTOUCHE B10 Steven Fahey Beneteau First 50 VIC RBYC 0.926
CHRISTINE B71 Paul Bunn Beneteau First 44.7 VIC RBYC 0.911
CONCORDIA G121 Roy Nicholson Nautor Swan 53 VIC RGYC 0.868
DEBONNAIRE SM451 Phil Gomez Beneteau First 45 VIC SYC 0.907
DREAM SM8 Robert Green Pacific 50 VIC SYC 0.958
FRENCH CONNECTION G9 Brian Marshman Beneteau First 51 VIC RGYC 0.847
JOKER ON TOURER SB1250 Grant Chipperfield Elliott Tourer 1250 VIC SBSC 0.878
JOURNEY SM68 Bryan Dorman Cnb Bordeaux 60 VIC SYC 1.000
JUST CHILLIN B888 David Morrell Beneteau 1st 40 VIC RBYC 0.918
KATE R53 John Raff Jeanneau 53 VIC RYCV 0.874
NEXT MOMENT R6198 Alexander Doull X442 VIC RYCV 0.885
OBSESSION 2999 Michael White Sydney 38 vic MYC 0.903
OCEAN SAFARI R71 Robert Wood Farr 51 Cruiser VIC RYCV 0.841
OCEAN SKINS G477 Anthony Fowler Beneteau First 47.7 VIC RGYC 0.911
PLATINUM SM76 Chris Barlow Bordeaux 60 VIC SYC 1.000
PLAYLIST SM1113 Mathew Powell J111 VIC SYC 0.888
PRIME EXAMPLE 214 Leigh Dorrington Davidson 50 NSW MHYC 0.899
SHIMMER SM5005 Steve Twentyman Hanse 505 VIC SYC 0.923
STAMPEDE SM6 Christopher Gendala Elliott 15.50 Tourer VIC SYC 1.033
VIVACITE G5 Roger McLennan Beneteau 44.7 VIC RGYC 0.888
WHITE ONYX SM9412 Ben&Katherine Solly X Yacht 412 VIC SYC 0.869


Entrants for 2

BOAT NAME SAIL NO SKIPPER DESIGN STATE FROM EHC
BARNSTORMER SM424 Brian Barnes Bavaria Match 42 VIC SYC 0.855
BOOBIE TRAP R3000 Duncan Russell Beneteau First 30 VIC RYCV 0.806
BUSHRANGER SB6440 Stephen Richardson Beneteau First 40 7 VIC SBSC 0.840
COCOON R385 M Jackson Hanse 385 VIC RYCV 0.806
COUSIN IT R149 Adrian Caharija Adams 10.6 VIC RYCV 0.825
FIRST PASSION SM351 Grant/Nathan Anderson Beneteau First 35 VIC SYC 0.821
FREELOADER G55 Ian Begley Wauquiez C 40 VIC RGYC 0.806
GALAXY R727 Arch Burns Steinmann VIC RYCV 0.851
HOLDFAST PF17 Rob Hare Adams 12 VIC PFYC 0.802
HYDRAPLAY USA176 Justin Hickey Mini Transat 6.5 VIC DSS 0.847
MELL B385 Adrian Macquarrie Hanse 385 VIC BYS 0.807
MRS OVERNEWTON S47 Leslie Norton Bavaria Match 38 VIC RMYS 0.832
PATTERNMAKER G21 Alistair Dickson Adams 40 VIC RGYC 0.758
PHANTOM S196 Gus Dawson Elliott 9.6 VIC RMYS 0.818
REVERIE G126 Ian Hunter Farr 38 Ims VIC RGYC 0.808
RHAPSODY SM707 Tim Foster Bavaria 42 Cruiser VIC SYC 0.792
SALTAIR R410 Sarah Allard Elan 410 VIC RYCV 0.811
SEA EAGLE S91 Kevin Curtis Elliot 1050 VIC RMYS 0.817
SPIRIT G1 Dale Robertson J35 VIC RGYC 0.851
SUNDANCE 11 Q6000 John Barry Davidson 40 VIC QLYC 0.837
SUNDANCING G32 Ian Robottom Jeanneau 43 VIC RGYC 0.798
SUNSHINE S18 James Oosterweghel Adams 10.6 VIC SYC 0.796
TIGRESS G348 Robert Sutherland Flying Tiger 10 VIC RGYC 0.841
TIME OUT B039 Drew Price Hanse 385 VIC SBSC 0.801
TRIM M27 Tony Grundy Radford 35 Sprint VIC MYC 0.855
TRUE COLOURS 6731 Geoff Adams Beneteau First 36.7 VIC RBYC 0.811
VALIANT G328 Gerard O Brien Adams 10.6 VIC RGYC 0.826
WINDSPIRIT R12 Scott Ohare Norseman 447 VIC RYCV 0.734


Entrants for 3

BOAT NAME SAIL NO SKIPPER DESIGN STATE FROM EHC
ARACHNID 402 David Wills Spider 28 Mk Iv VIC RGYC 0.702
ASTRO BOY R780 Tony Kopp Young Rocket 780 VIC RYCV 0.773
B.O.O.T.S S371 B.O.O.T.S Sydnicate Cavalier 37 VIC RMYS 0.782
BALTIC G120 Peter Bone Bavaria 38 Cr VIC RGYC 0.763
BRUSCHETTA VI AUS5400 Hugo Ottaway J24 VIC SYC 0.739
BUSHIDO S66 Lee Mcrae Peter Chapman Steinman 34 VIC RMYS 0.734
COPYRIGHT SM1068 Stuart Morrison-Jack Wright 10 VIC SYC 0.754
DIAMOND BELLE G174 Jonathan Apted Yw Diamond VIC RGYC 0.768
DORIS JEAN H5934 Mark Sheahan Beneteau First 31.7 VIC HBYC 0.744
FIREFOX SM385 Kim Beveridge Howard Davis Beneteau 38.5 VIC SYC 0.754
FLEURIEU WARRIOR G1585 Trevor Brown Noelex 30 VIC RGYC 0.734
FOXTROT S7290 Cameron Hines Dufour 36e VIC RMYS 0.788
FRIDAY HARBOUR B2911 Kon Cili Sweden 34 VIC MYC 0.571
INSTANT KARMA B38 Paul Wise Bavaria 38 VIC RBYC 0.788
JINOT H4734 Nick Foa Gibsea 372 VIC HBYC 0.721
MAITRESSE 122 Mark Halton Noelex 30 VIC HYC 0.731
MAKE MY JAY AUS4787 Glenn Taylor J24 Vic SYC 0.734
NOTHING TOO SERIOUS B673 C Arnold / P Archer Beneteau Oceanis 34 VIC RBYC 0.734
PANACHE G92 Michael Melican Holland 34 VIC RGYC 0.704
RAZZLE DAZZLE 2627 Andrew Stopp Swarbrick 111 VIC SYC 0.778
RED DOG S90 Yvette De Hann Adams Cruising 10 VIC 0.754
REVEL R292 Warwick Norman Bluebird VIC RYCV 0.653
SALT WHISTLE SM340 Sarah Allen Northshore 340 VIC SYC 0.744
SASSY 325 Justin Barr Bavaria 39c VIC RGYC 0.788
SAVAGE H1363 Wayne Williams Dehler 34 Db1 VIC HBYC 0.744
THIRSTY WORK R280 Team Panacea Bluebird VIC RYCV 0.634
TIME OUT G1256 Lovro Ljubanovic Thunderbird VIC RGYC 0.579
WEREWOLF 1259 Fraser Rudland Thunderbird VIC RGYC 0.678
WINDSONG OF M'TON M5 Jim Watson Hunter 410 VIC MYC 0.754